سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷     
کشف پروتون

کشف پروتون

سلام  

۱-کاشف پروتون چه کسی بود؟ در کتاب درسی هم نام مزلی و هم نام رادرفورد را ذکر کرده است در تستهای کنکور اگر چنین سوالی مطرح شود تکلیف چیست؟ کدامیک را باید کاشف الکترون بدانیم؟

۲- در مورد عدد اتمی هم همین بلاتکلیفی در کتاب درسی دیده می شود.کشف عدد اتمی توسط کدام دانشمند صورت گرفته است؟

با تشکر

توسط : احمد محمدپور

سلام . 
پروتون توسط رادرفورد و همکارانش کشف شد، در مورد کشف عدد اتمی هم ، هرچند در کتب علمی موزلی را کاشف عدد اتمی نسبت داده اند ، ولی طبق متن کتاب ، رادرفورد به عنوان کاشف عدد اتمی ذکر شده است.  در مورد الکترون ، به نظر من کاشف الکترون ، آقای تامسون است که اولین بار اللکترون را به عنوان پرتوی کاتدی شناسایی کرد.

۸ نظر ها

 1. سلام میشه بگید رادرفورد چطور اندازه ی بار مثبت هسته را اندازه گرفت

  • سلام.اینکه رادرفورد دقیقا چگونه بار مثبت هسته را اندازه گیری کرد ، مطلب طولانی و پیچیده ای است که اینجا نمی توان انرا بررسی کرد. در حد کتابهای دبیرستان باید بدونید که رادرفورد با توجه به فرکانس اشعه X و ارتباط آن با بار مثبت هسته ، تونست ، بار هسته اتم را اندازه گیری کند.

 2. توی کتاب درسی سال دوم حاشیه صفحه ۱۱ دقیقا گفته:
  “امروزه از موزلی به عنوان کشف کننده پروتون یاد می شود گرچه استاد او رادرفورد با تجزیه و تحلیل داده های تجربی موزلی به وجود پروتون پی برد”
  خب این یعنی طبق کتاب کاشف پروتون هنری موزلی هست نه رادرفورد ولی نمیدونم چرا هیچ منبعی به این نکته توجه نکرده حتی کتاب تست مبتکران!!

 3. سلام، ببخشید، موزلی به هنگام مطالعه پرتو های x تولید شده از عناصر مختلف، پروتون رو کشف کرد، خب چطوری؟ پروتون که بارش مثبت و پرتو x جنسش از الکترون، این دو تا چه رابطه ای دارن که موزلی تونست پروتون رو کشف کنه؟ ممنون میشم جواب بدید.

  • سلام. پرتو x از جنس امواج الکترومغناطیس بوده و الکترون نیست. موزلی کشف کرد که فرکانس اشعه X متناسب با جرم فلز بکار رفته در آند است. استاد او ، آقای رادرفورد نتایج کار او را بررسی کرد و گفت فرکانس اشعه X متناسب با کل بار مثبت هسته اتم است. رادرفورد با استفاده از فرکانس اشعه X توانست بار کل هسته اتم را اندازه گیری کند و سپس از تقسیم بار کل هسته به بار یک پروتون به عدد صحیحی رسید که همان تعداد پروتونهای هسته اتم و آنرا عدد اتمی نامید. موفق باشید.

  • خوب اگه هنری موزلی به این نکته توجه نکرده بود، رادرفورد هم اونو تحلیل نمیکرد که به عدد اتمی پی ببره!!

 4. تعداد الکترون چگونه محاسبه می شود؟

 5. یک سوال:

  بنظر شما اگه جای پروتون و الکترون عوض می شد چه اتفاقی می افتاد؟؟؟

ارسال یک نظر

ایمیل شما منتشر نمی شود.


− یک = 7

بازگشت به بالا