سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷     
خانه / سوالات درسی / پایه دوم / مقایسه پیوند کووالانس و یونی
مقایسه پیوند کووالانس و یونی

مقایسه پیوند کووالانس و یونی

سلام

ببخشید میخواستم بدونم در مقایسه قدرت پیوند یونی وکووالانسی کدوم قوی تر هستش؟چون یونی بین کاتیون انیون ها در همه جهاته ولی کووالانسی فقط بین دو اتم!

ولی تو کتاب نوشته که نیروی کووالانسی “ممکن” است از نیروی میان یک جفت کاتیون وانیون قویتر باشد!

پس پیوند یونی درکل بلور از پیوندکووالانسی قوی تره؟

ممنون

توسط امیرعلی یوسفی_رشت  

 

 

سلام .

منظور از پیوند یونی نیروی جاذبه الکترواستاتیک بین دو یون مثبت و منفی  است . هرچه چگالی بار دو یون مثبت و منفی بیشتر باشد ، جاذبه الکترواستاتیک بیشتر بوده و پیوند یونی قویتر است.  

منظور از پیوند کووالانسی ، نیروی جاذبه ای است که هسته هر اتم به الکترونهای اتم دیگر که با هم الکترون به اشتراک گذاشته اند وارد می کند. هر چه بار موثر هسته دو اتم بیشتر باشد ، پیوند کووالانسی قویتر خواهد بود.

با توجه به این دو مطلب نمی تواند قدرت پیوند کووالانسی و یونی را با هم مقایسه کرد و ممکن است پیوند کووالانسی از پیوند یونی نیز قویتر باشد.

در یک ترکیب یونی ، چون شبکه تشکیل می شود ، پیوندهای یونی در تمام جهات گسترش یافته و موجب شده است ، تمام ترکیبات یونی جامد باشند. ولی ترکیبات کووالانسی ، اغلب بصورت مولکولهای جدا از هم هستند و موجب شده است اغلب آنها مایع یا گاز باشند. 

۹ نظر ها

 1. مرسی.داشتم دیونه می شدم

 2. سلام
  مرسی
  فقط یه جایی از پاسخ شما برام سوال برانگیز بود…
  اینکه گفتید ترکیبات کوالانسی اغلب بصورت مولکولهای جدا از هم هستند و موجب شده است اغلب آنها مایع یا گاز باشند.  پس میشه نتیجه گرفت ید که ترکیب کوالانسی جامد است جزو همون حالتیه که کتاب میگه نیروی کووالانسی ممکن است از نیروی میان یک جفت کاتیون وآنیون قویتر باشد!

 3. سلام من پایه نهمم و باید ی چیزایی راجب تفاوت های پیوند کوالانسی و یونی ب معلمم تحویل بدم خودم ی سری چیزا نوشتم اگه چیز دیگه ای هست ممنون میشم راهنمایی کنین

  پیوند یونی:
  ۱٫پیوند از طریق دادو ستد
  ۲٫ ترکیب یک یا چند فلر با یک یا چند نافلز
  ۳٫محلول یون رسانای جریان الکتریسیته است
  ۴٫شکننده هستند
  ۵٫ اغلب در اب حل میشوند

  پیوند کوالانسی:
  ۱٫پیوند از طریق اشتراک بین الکترون ها
  ۲٫ترکیب ۲ یا چند نافلز
  ۳٫رسانای الکتریسیته نیست
  ۴٫مقاومت بالتری نسبت ب پون ها دارد
  ۵٫در اب حل نمیشوند

  چیزی موند؟

 4. توضیحات عاااالی بود ممنونم

 5. سلام
  من ی سوال دارم

  بین این پیوندها کدوم یکی قویتره؟؟؟؟!!

  ۱)cao
  2)cacl3
  3)kcl
  4)k2o

  • پیوند یونی CaO قویتر است. زیرا هم کاتیون و هم آنیون بار بیشتری دارند. هرچه بار یونها بیشتر باشد پیوند یونی قویتر است.

 6. سلام.خسته نباشید. جامدهای کووالانسی دسته ای از ترکیبات کووالانسی هستند که بصورت یک شبکه گسترده هس. آیا باز هم درمورد مقایسه قدرت پیوند کووالانسی در جامدهای کووالانسی مثل الماس و گرافیت و قدرت پیوندهای یونی نمیتونیم بطور قطع نظر بدیم؟

  • سلام. خیر. باز هم نمیتونیم بطور قطع نظر بدیم. یک جامد کووالانسی اگر ساختار محکمی دارد بخاطر شبکه است و قدرت پیوند نقش زیادی ندارد. جالبه بدونید انرژی پیوند کربن – کربن در گرافیت بیشتر از الماس است ولی الماس سختر از گرافیت می باشد.

ارسال یک نظر

ایمیل شما منتشر نمی شود.


7 − = سه

بازگشت به بالا