سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹     
خانه / تابلو آزاد / چه کار کنم که دانش آموز ممتاز و موفقی باشم؟!
چه کار کنم که دانش آموز ممتاز و موفقی باشم؟!

چه کار کنم که دانش آموز ممتاز و موفقی باشم؟!

– با پیش مطالعه در کلاس درس حاضر شوید تا همیشه در کلاس، حرفی برای گفتن داشته باشید.

۲- با روحیه فعال و شاداب در کلاسهای درس شرکت کنید. با همکلاسیهای خود، رقابت سالم داشته باشید و سعی کنید در یادگیری دروس، به هم کمک کنید تا دست آخر خدا هم به شما کمک کند.

۳- با دقت و تمرکز فراوان، به درس گوش دهید و هر جایی که ابهامی بود، ازخود معلم (نه از دانش آموزان دیگر) بپرسید. نگذارید اشکالات و ابهامات، در ذهن شما انباشته شوند و به زودی تبدیل به یک ضعف علمی بزرگ شوند.

۴- درس هر روز را همان روز در خانه بخوانید و کمی از تمرینهایش را حل کنید. این کار کمک میکند مطلب، کاملاً در ذهن شما حک شود چون تازه آن را آموخته اید و یادگیری اولیه، به طور کامل در ذهنتان وجود دارد، پس با یک مرور بلافاصله، مراحل یادگیری در ذهن را کامل میکنید.

۵- سعی کنید متن کتاب را خوب بخوانید و مثالها و تمرینها را بدون توجه به حل آنها، خودتان حل کنید. (استفاده از حلال مسائل، فقط به افرادی که غیرحضوری درس میخوانند، توصیه میشود).

۶- دروس برنامه فردا را مرور کنید و همیشه با آمادگی کامل برای امتحان کلاسی یا درس جواب دادن، سر کلاس حاضر شوید.

۷- سعی کنید عادت کنید که شبها زود بخوابید و صبح زود از خواب بیدار شوید تا هیچگاه دیر به مدرسه نرسید. با این کار هم به همه کارهایتان میرسید و هم همیشه سرحال و شاداب و پرانرژی خواهید بود. بهتر است هر روز صبح حتی اگر شده ۱۰دقیقه با موسیقی نرمش کنید، خیلی زود تأثیر اعجاب انگیز آن را در روحیه خود خواهید دید.

۸- در اوقات فراغت (زنگهای تفریح، زنگهای بیکاری و…) در مدرسه، دروس را برای یکدیگر توضیح دهید. این روش بسیار خوبی برای این است که بفهمید درس را فهمیده اید یا نه؟ و دیگران هم از معلومات شما استفاده میکنند. درضمن این کار باعث میشود احساس خیلی خوبی نسبت به خود، کلاس، درس و مدرسه داشته باشید.

۹- قبل از هر امتحان، سؤالات امتحانی سالهای گذشته هر درس را پیدا کنید و در خانه، به صورت آزمایشی امتحان دهید.

۱۰- ارزش نمره از فهم و یادگیری دقیق مطلب بیشتر است. بهدنبال راههایی بگردید که به هر قیمتی که شده، نمره تان بالا برود!!! نمره بالا همراه با یادگیری کامل مطالب، ارزشمند است وگرنه دیر یا زود (سر جلسه کنکور) دست شما رو خواهد شد!

۱۱- سعی کنید همین الآن، به این مسأله که هدفتان از درس خواندن و ادامه تحصیل و… چیست، خوب فکر کنید و برای این سؤالات، پاسخ هایی داشته باشید.

۱۲- از همین الآن، استفاده از جدول برنامه ریزی را آغاز کنید تا بتوانید مهارتهای مدیریت زمان خود را افزایش دهید.

۱۳- همیشه سعی کنید به تغذیه، خواب، ورزش و تفریح سالم اهمیت دهید تا بدنتان همواره سالم و با نشاط باشد.

۱۴- یادتان باشد تست، یک وسیله آزمایشی است نه آموزشی!!! یعنی شما تست میزنید که ببینید مطالب آن درس را خوب یاد گرفته اید یا نه و یا با نکاتی که از متن کتابها بیرون کشیدهاید، میتوانید تست بزنید یا نه؟ اول تست نزنید تا بعد با مراجعه به پاسخ تشریحی، بخواهید نکته آن را یاد بگیرید، بلکه اول کتاب را در حد عالی بخوانید، بعد برای آزمودن معلومات خود تست بزنید. البته میتوانید نکات استخراج شده از تستها را هم به طور کلی یادداشت کنید و بعداً آنها را مرور کنید.

حتی در بن بست هم راه آسمان باز است، فقط باید پرواز را آموخت.

منبع: روزبه خاکسار / مشاور تحصیلی

یک نظر

  1. روش های بیشتری قرار ددهید

ارسال یک نظر

ایمیل شما منتشر نمی شود.


چهار − 1 =

بازگشت به بالا