مطالب برتر
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹     
خانه / تابلو آزاد / عجیب ترین کادو تولد روی یک تار مو!
عجیب ترین کادو تولد روی یک تار مو!

عجیب ترین کادو تولد روی یک تار مو!

 

کوچک ترین جدول مندلیف دنیا با استفاده از فناوری نانو روی یک تار مو نوشته شد. دانشمندان انگلیسی در اقدامی عجیب، کوچکترین جدول تناوبی دنیا را روی یک تار مو ایجاد کردند.
چند روز گذشته، خبری منتشر شد که از تولید کوچک ترین کارت کریسمس دنیا در ابعاد نانویی خبر می داد. این کارت توسط پژوهشگران انگلیسی تهیه شده بود. آنطور که از خبرها پیداست، بازار فناوری نانو داغ است و انگلیسی ها تمام کارهایشان را رها کرده اند تا رکورد کوچک ترین ها در عرصه فناوری نانو را بشکنند. این بار این دانشمندان تصمیم گرفتند بر روی تار موی پروفسور مارتین پولیاکف از دانشگاه ناتینگهام، جدول تناوبی بنویسند.
این ایده زمانی به ذهن پژوهشگران مرکز علوم و فناوری نانو دانشگاه ناتینگهام رسید که تصمیم گرفتند برای روز تولد پروفسور پولیاکف کار فوق العاده ای انجام دهند. آنها با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی و یک پرتو یون نگار که تار مو را بمباران یونی می کند این جدول تناوبی را ایجاد کردند.
این جدول آنقدر کوچک است که یک میلیون بار می توان، آن را روی یک برگه فیش برداری نوشت. دانشمندان دانشگاه ناتینگهام، جدول تناوبی موئین را به عنوان هدیه تولد به پروفسور پولیاکف تقدیم کردند.
منبع: Bornanews

ارسال یک نظر

ایمیل شما منتشر نمی شود.


3 + = نُه

بازگشت به بالا